Blog

Güvenle Veri Saklayabileceğiniz 5 Yer - Kapak

Güvenle Veri Saklayabileceğiniz 5 Yer

Veri güvenliği, günümüzde en önemli unsurlardan biridir. Kimisi ticari anlamda sahip olduğu veriyi korumak ister kimisi de yıllarca emek vererek oluşturduğu film arşivini. İçeriği ne olursa olsun herkes için kıymetli olan bu veriler çeşitli yöntemlerle saklanabilir. İşte size artıları ve eksileriyle güvenle veri saklayabileceğiniz 5 yer.

HDD (Harddisk)

Çoğumuzun bilgisayarında kullandığı depolama yöntemi olan hard diskler, dönen bir tabakanın üzerine veri kaydeden bir mekanizmaya sahiptir. Yaygınlığı, uygun fiyatı ve yüksek kapasitesi ile cazip bir seçenek oluşturan bu aygıtların olumsuz olarak değerlendirilebilecek başlıca özelliği modern rakiplerine nazaran daha yavaş ve daha gürültülü olmalarıdır. Hasarlı HDD’ler için ise disk kurtarma hizmetimiz mevcut.

SSD (Solid State Drive)

HDD’lerin sahip olduğu fiziksel dezavantajların etkisini ortadan kaldırmak amacıyla piyasaya sürülen bu teknolojik depolama aygıtları, halen lüks seviyesinde değerlendiriliyor. Özellikle oyun meraklılarının rüyalarını süsleyen bu aygıtlar, kapasiteleri ile paralel ilerleyen bir fiyat skalasına sahip. Ayrıca okuma – yazma hızları da HDD’lere nazaran çok yüksek.

Klavye Üzerinde Asma Kilit

USB / Flash Bellekler

Mazisi eski olmasına rağmen pratikliği ile halen revaçta olan bu aygıtlar, düşük kapasitelerini ergonomik olmaları ile tolere eden bir nitelik sergiliyor. Her türlü cihaza kolayca adapte olmaları ve cepte bile taşınabilmeleri, sayılabilecek en önemli avantajlarından. Fakat virüse karşı yeterince korunaklı olmadıklarını da ekleyelim.

CD / DVD

Depolama amacıyla kullanımları artık yavaş yavaş rafa kalsa da bazı kolleksiyonerler için halen birinci tercihi CD ya da DVD’ler oluşturuyor. Özellikle fiziki teması seven ve bireysel arşivciliğe önem veren kişiler, kendilerine has bir düzen oluşturmak için bu aygıtlardan yararlanıyor. Fakat en ufak manyetik alan, toz ya da güneş ışığı gibi olumsuz etmenler verilerin kaybolma ihtimalini artırdığı için pek tavsiye edildiği söylenemez.

Çevrimiçi Depolama

Yeni nesil veri saklama yöntemi olarak ifade edebileceğimiz bu yöntem için ücretli – ücretsiz onlarca alternatif mevcut. Her yerden ulaşılabiliyor olması ve tabi ki kendi cihazınızı boşa çıkarması gibi avantajları yönünden ele alındığında çok büyük bir imkan olarak değerlendirilebilir. Ancak diğer yandan verilerin ne kadar güvende olduğuna dair hala bir takım endişeler taşındığı da bir gerçek.

devamını oku
Dosya Kurtarma ssd ve hdd farkları

SSD ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknoloji dünyasında aynı amaca hizmet eden materyaller arasında sürekli bir kıyaslama görülür. Depoma aygıtlarının en yaygın iki örneği de bu kıyaslamadan nasibini almıştır. Ancak bu versus, öyle “Apple mı Samsung mu” gibi bir marka yarışından ziyade teknolojik açıdan farklılıklar içerir. Dilerseniz öncelikle her iki kavramı da biraz açalım.

HDD Nedir?

HDD ya da namı diğer hard disk, kronolojik olarak daha önde yer alan bir depolama teknolojisidir. Günümüzde kullanılan sistemlerin büyük bir çoğunluğunda bu aygıtlar kullanılmaktadır.

Hard disklerin iç kısmında plak benzeri döner bir yapı bulunur. Veriler bu yapıya kaydolur ve yüksek bir güç harcadığı için aynı dozda ses de çıkarır. HDD’ler daha eski bir teknolojiye sahip olduğu için maliyetleri de daha düşüktür. Ayrıca depolama alanı bakımından da daha üstün bir noktadadır.

SSD Nedir?

SSD, Solid State Drive ibaresinin kısaltılmış şeklidir. Hard disklerde bulunan döner yapıların bulunmaması, yapısal olarak en büyük farkını oluşturur. Bunun yerine küçük bellek modülleri kullanılmıştır ve veriler buraya kaydedilir.

SSD’ler yeni ortaya çıkan bir teknoloji olduğu için henüz altyapısı HDD’ler kadar geniş bir yelpazeyi içermez. Ortaya çıkış nedeni olarak da HDD’lerden daha konforlu ve hızlı bir yapıya ihtiyaç duyulması gösterilebilir.

Gelelim aralarındaki farklara… Birkaç konu başlığı altında sahip oldukları niteliklere göz atarak farklarını da ortaya koyalım.

  • Hız: İki hard diski kıyaslarken ortaya çıkan en önemli fark budur. SSD’ler bu konuda net olarak üstündür.
  • Dayanıklılık:Teknolojik ürünlerde yapının komplike olmasıyla ekonomik ömür arasında bir ters orantı mevcuttur. Burada da HDD’ler çok daha sağlam olmaları ile ön plana çıkar. SSD’de yaşanan sorunlar için ise veri kurtarma hizmeti vermekteyiz.
  • Kapasite: Son dönemde SSD kanadından bu konuda bir atak söz konusu. Ancak genel hatlarıyla HDD’lerin çok daha yüksek kapasitelere sahip olduğu da bir gerçek.
  • Fiyat:En ayırt edici farklardan biri de fiyat konusunda oluşmakta. SSD’lerde özellikle kapasite arttıkça fiyat da çok yüksek rakamlara ulaşabiliyor.

Genel olarak, depolama aygıtı konusunda daha konforlu ve hızlı bir kullanım hedefleyenlerin SSD’lere yöneldiğini söylemek mümkün. Özellikle yoğun güç harcayan görsel tabanlı programlar ve bilgisayar oyunları için SSD’lerin daha yüksek bir performans sunduğu bir gerçektir.

devamını oku
Çökmüş Bilgisayardan Nasıl Veri Kurtarılır? - Kapak

Çökmüş Bilgisayardan Nasıl Veri Kurtarılır?

Çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır? sorusu Google’da en çok aranan soruların başında geliyor…

Bilgisayarda kullanılan işletim sisteminin çeşitli nedenlerle kullanılamaz hale gelmesine kısaca çökme deriz. İşletim sistemi zarar gören bir cihaz deyim yerindeyse motorsuz bir arabaya benzer. Yani görüntüde bir problem yoktur ama çalışmaz. Peki içindeki dosyalar ne olur?

Bilgisayarlarda verilerin kaydedildiği kısım hard disktir ve genellikle çöken bilgisayarda hard disk zarar görmez. Bu nedenle verilere yeniden ulaşmanız çoğu zaman mümkündür. Bunun için tercih edilebilecek yöntemleri genel hatlarıyla toparlayalım.

Peki çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır?

Diski Farklı Bir Cihaza Bağlama

Cihazın içindeki hard disk, donanımın bir parçasıdır. Bu nedenle sökülebilir niteliktedir. Yani başka bir cihazla bağlantı kurarak verilerinizi görüntüleme imkanı bulabilirsiniz.

  • Bilgisayar üzerindeki hard diskler HDD özelliklidir. Dolayısıyla başka cihaza takarken öncelikle bunu harici özelliğe çevirmeniz gerekir.
  • Hard diskler 2.5 ya da 3.5 inçlik ölçülerde olabilir. Bunu kontrol ederek bir aparat almanız ve daha sonra başka bir PC ya da laptop ile bağlantı kurmanız lazımdır.
  • Son aşamada bilgisayarınızdan hard diskini görüntüleyebilir ve dosyaları kopyalayıp istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.

Başka Bir Diske İşletim Sistemi Yükleme

Bilgisayarınızda bulunan ve çöken işletim sistemini bir USB ya da portatif hard diske yükleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayarın açıldığı aşamada F12 tuşuna aralıklarla basmalısınız. Daha sonra karşınıza bir liste çıkacaktır. Buradan hard diskin olduğu bölümü açın ve daha sonra buradan ulaştığınız bilgileri başka bir disk üzerine taşıyın.

 

Çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır?

Yazılımlardan Destek Alma

İlk olarak anlattığımız yöntemler çözümün en ilkel boyutunu içerir. Ancak her zaman başarılı sonuçlar vermez. Bu noktada bir takım yazılımları kullanarak USB üzerinden boot yöntemiyle disk üzerindeki verilere ulaşılabilir. Backbox ve Unetbootin gibi yazılımlar ve bunların işletim sistemlerine göre dizayn edilmiş diğer türevleri kullanılabilir.

Profesyonel Veri Kurtarma Hizmeti Alma

Bireysel kullanımlarda ve daha çok gözden çıkarılabilir verilerin olduğu durumlarda yukarıda saydığımız yöntemlerle çözüm aranabilir. Fakat risk faktörü büyükse ya da kurtaracağınız veri miktarı çok fazlaysa en iyi yol profesyonel yardım almaktır. Tavsiyemiz hiçbir işleme başvurmadan uzmanlarımızla iletişime geçmeniz yönündedir.

devamını oku
Call Now Button