Veri güvenliği, günümüzde en önemli unsurlardan biridir. Kimisi ticari anlamda sahip olduğu veriyi korumak ister kimisi de yıllarca emek vererek oluşturduğu film arşivini. İçeriği ne olursa olsun herkes için kıymetli olan bu veriler çeşitli yöntemlerle saklanabilir. İşte size artıları ve eksileriyle güvenle veri saklayabileceğiniz 5 yer.

HDD (Harddisk)

Çoğumuzun bilgisayarında kullandığı depolama yöntemi olan hard diskler, dönen bir tabakanın üzerine veri kaydeden bir mekanizmaya sahiptir. Yaygınlığı, uygun fiyatı ve yüksek kapasitesi ile cazip bir seçenek oluşturan bu aygıtların olumsuz olarak değerlendirilebilecek başlıca özelliği modern rakiplerine nazaran daha yavaş ve daha gürültülü olmalarıdır. Hasarlı HDD’ler için ise disk kurtarma hizmetimiz mevcut.

SSD (Solid State Drive)

HDD’lerin sahip olduğu fiziksel dezavantajların etkisini ortadan kaldırmak amacıyla piyasaya sürülen bu teknolojik depolama aygıtları, halen lüks seviyesinde değerlendiriliyor. Özellikle oyun meraklılarının rüyalarını süsleyen bu aygıtlar, kapasiteleri ile paralel ilerleyen bir fiyat skalasına sahip. Ayrıca okuma – yazma hızları da HDD’lere nazaran çok yüksek.

Klavye Üzerinde Asma Kilit

USB / Flash Bellekler

Mazisi eski olmasına rağmen pratikliği ile halen revaçta olan bu aygıtlar, düşük kapasitelerini ergonomik olmaları ile tolere eden bir nitelik sergiliyor. Her türlü cihaza kolayca adapte olmaları ve cepte bile taşınabilmeleri, sayılabilecek en önemli avantajlarından. Fakat virüse karşı yeterince korunaklı olmadıklarını da ekleyelim.

CD / DVD

Depolama amacıyla kullanımları artık yavaş yavaş rafa kalsa da bazı kolleksiyonerler için halen birinci tercihi CD ya da DVD’ler oluşturuyor. Özellikle fiziki teması seven ve bireysel arşivciliğe önem veren kişiler, kendilerine has bir düzen oluşturmak için bu aygıtlardan yararlanıyor. Fakat en ufak manyetik alan, toz ya da güneş ışığı gibi olumsuz etmenler verilerin kaybolma ihtimalini artırdığı için pek tavsiye edildiği söylenemez.

Çevrimiçi Depolama

Yeni nesil veri saklama yöntemi olarak ifade edebileceğimiz bu yöntem için ücretli – ücretsiz onlarca alternatif mevcut. Her yerden ulaşılabiliyor olması ve tabi ki kendi cihazınızı boşa çıkarması gibi avantajları yönünden ele alındığında çok büyük bir imkan olarak değerlendirilebilir. Ancak diğer yandan verilerin ne kadar güvende olduğuna dair hala bir takım endişeler taşındığı da bir gerçek.