Çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır? sorusu Google’da en çok aranan soruların başında geliyor…

Bilgisayarda kullanılan işletim sisteminin çeşitli nedenlerle kullanılamaz hale gelmesine kısaca çökme deriz. İşletim sistemi zarar gören bir cihaz deyim yerindeyse motorsuz bir arabaya benzer. Yani görüntüde bir problem yoktur ama çalışmaz. Peki içindeki dosyalar ne olur?

Bilgisayarlarda verilerin kaydedildiği kısım hard disktir ve genellikle çöken bilgisayarda hard disk zarar görmez. Bu nedenle verilere yeniden ulaşmanız çoğu zaman mümkündür. Bunun için tercih edilebilecek yöntemleri genel hatlarıyla toparlayalım.

Peki çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır?

Diski Farklı Bir Cihaza Bağlama

Cihazın içindeki hard disk, donanımın bir parçasıdır. Bu nedenle sökülebilir niteliktedir. Yani başka bir cihazla bağlantı kurarak verilerinizi görüntüleme imkanı bulabilirsiniz.

  • Bilgisayar üzerindeki hard diskler HDD özelliklidir. Dolayısıyla başka cihaza takarken öncelikle bunu harici özelliğe çevirmeniz gerekir.
  • Hard diskler 2.5 ya da 3.5 inçlik ölçülerde olabilir. Bunu kontrol ederek bir aparat almanız ve daha sonra başka bir PC ya da laptop ile bağlantı kurmanız lazımdır.
  • Son aşamada bilgisayarınızdan hard diskini görüntüleyebilir ve dosyaları kopyalayıp istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.

Başka Bir Diske İşletim Sistemi Yükleme

Bilgisayarınızda bulunan ve çöken işletim sistemini bir USB ya da portatif hard diske yükleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayarın açıldığı aşamada F12 tuşuna aralıklarla basmalısınız. Daha sonra karşınıza bir liste çıkacaktır. Buradan hard diskin olduğu bölümü açın ve daha sonra buradan ulaştığınız bilgileri başka bir disk üzerine taşıyın.

 

Çökmüş bilgisayardan nasıl veri kurtarılır?

Yazılımlardan Destek Alma

İlk olarak anlattığımız yöntemler çözümün en ilkel boyutunu içerir. Ancak her zaman başarılı sonuçlar vermez. Bu noktada bir takım yazılımları kullanarak USB üzerinden boot yöntemiyle disk üzerindeki verilere ulaşılabilir. Backbox ve Unetbootin gibi yazılımlar ve bunların işletim sistemlerine göre dizayn edilmiş diğer türevleri kullanılabilir.

Profesyonel Veri Kurtarma Hizmeti Alma

Bireysel kullanımlarda ve daha çok gözden çıkarılabilir verilerin olduğu durumlarda yukarıda saydığımız yöntemlerle çözüm aranabilir. Fakat risk faktörü büyükse ya da kurtaracağınız veri miktarı çok fazlaysa en iyi yol profesyonel yardım almaktır. Tavsiyemiz hiçbir işleme başvurmadan uzmanlarımızla iletişime geçmeniz yönündedir.