RAID Veri Kurtarma

Dosya Kurtarma RAID Veri Kurtarma

RAID, çoğu firmanın verilerini emanet ettiği güvenilir bir veri depolama biçimidir. Bilgisayarınızdaki sabit disklerinizin kapasite, güvenlik ve hızları bellidir, fabrikadan çıktığı hız, güvenlik ve kapasitede kalacaktır, bu değiştirilemez bir durumdur. Fakat verileriniz daha güvenli şekilde korunsun ve sisteminiz daha hızlı çalışsın istiyorsanız, bu probleme RAID ile çözüm bulabilirsiniz.

Şöyle ki RAID, maliyeti yükselten bir teknolojidir ancak bunun karşılığında daha hızlı, daha güvenli veya bu iki avantajı bir arada sunan bir sisteme sahip olursunuz.

RAID Sistemleri Nelerdir?

RAID sistemini kullanabilmek için birden fazla sabit diske ihtiyacınız olacaktır, maliyeti yükselten de budur. Birden fazla sabit diskiniz var ve siz bu diskleri kullanarak daha hızlı, daha güvenli (veya her ikisi birden) işlem yapmak istiyorsanız RAID teknolojisini kullanmak zorundasınız. RAID birçok çeşidi olan bir teknolojidir, bu sebeple çok amacı olan bir sitemdir.
En fazla tercih edilen RAID sistemleri şunlardır:

  • Raid 0 (Striping)
  • Raid 1 (Mirroring)
  • Raid 0+1 (Striping+Mirroring)
  • Raid 5 (Striping with Parity)

RAID 0: En az iki disk ile yapılır. Veriler disklere yazılırken, parçalara bölünerek her bir parçası farklı diske yazılır; böylelikle yazma ve okuma işlemlerinde asıl zaman alan işlem olan disklere erişim işlemi süresi küçük parçalarda daha az olacağından diske yazma işlemi için gereken süre azalır. Aynı şekilde küçük parçalar halindeki veriyi okumak daha az zaman alacağından diske yazma ve okuma işlemlerinde RAID 0 size dikkate değer ve gözle görülür bir hız kazandıracaktır.

RAID 1: En az iki disk ile yapılır. Veriler disklere yazılırken bir kopyası da diğer disklere yazılır, böylelikle her hangi bir disk bozulsa dahi aynı veri diğer disklerde de olduğundan dolayı veri kaybı önlenmiş olur ve sistem çalışmaya devam edebilir. Burada amaç kesinlikle veri kaybını önlemektir, aynı zamanda güvenliktir. Bu yöntemde hız artışı gibi bir kazanç elde edilemez hatta birden fazla diske aynı anda aynı verinin yazması azda olsa bir hız kaybına neden olur.

RAID 0+1 (RAID 10): Eğer hem hız artışı hem de veri güvenliği istiyorsak bu yöntem uygun bir seçenektir. Sistem RAID 0 ile parçalara ayrılmış verilerin her bir diskte RAID 1 ile yedeklenerek saklanmasını sağlar. Böylelikle hem hız hem de veri güvenliği sağlamış olur. Sistem en az 4 diskten oluşur ve sistemin toplam kapasitesi kullanılan disk sayısının yarısının kapasitesine eşittir. Anlaşıldığı üzere sağladığı avantajlar yüksek olmakla birlikte maliyeti de çok yüksektir.

RAID 5: Hem hız hem de veri güvenliğini sağlayabilmek amacıyla geliştirilmiştir. En az 3 disk gereklidir. Bu sistemde veriler yazılmaya başlanırken ilk adımda 1. ve 2. diske veri yazılırken üçüncü diske de bu verilerin algoritması yazılır. İkinci adımda ise 1. ve 3. diske veri yazılırken, bu verilerin algoritması 2. diske yazılır, bir sonraki adımda ise bu sefer veriler 2. ve 3. diske yazılırken algoritması 1. diske yazılır ve işlem bitene kadar bu döngü devam eder.

Çok kullanılan bu sistemler haricinde ayrıca RAID 2, RAID 3, RAID 4, RAID 6, RAID 50, RAID 51, RAID 60 gibi sistemler de mevcuttur. RAID sistemler; sunucu ve veri depolama aygıtları gibi çoklu disk bulunduran alanlarda uygulanır. SATA, eSATA, PATA (IDE), SCSI, iSCSI, AoE , SAS, SSD, FCoE gibi disk seçenekleri ile oluşturulur. IBM, Intel, EMC, NetAp ürün serileri, SAN ve NAS’a dayalı depolama sistemleri üzerinde kurgulanabilir.

RAID Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Veri kurtarma talebiyle firmamıza başvuran yüzlerce RAID vakıasından sizin için derlediğimiz hata sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz: Sabit disk çökmeleri, başlatıcı hatası, bozuk sektörler, motor arızası, doğal afetler, kafa arızası, yüzey bozulması, yüksek elektrik voltajı, PCB arızası, düşme, çarpma arızaları, disklerin senkronizasyonu esnasındaki hatalar, dosya silinmesi veya disklerin formatlanması, bölümlerin yeniden yapılandırılması, unutulan parola, kullanıcı kaynaklı yanlış müdahaleler, yedekleme hataları, dizin bozulması, RAID yapılandırmadaki karışıklıklar gibi çeşitli şekillerde arızalanmalar meydana gelebilir.

DosyaKurtarma.com, aklınıza gelebilecek her türlü arızada, tüm RAID yapı arızaları için geçerli olmak üzere; dünyada geliştirilmiş her türlü tekniğe ve donanıma sahip bir veri kurtarma laboratuvarıdır. Hızlı analiz süreci, uygun fiyatlı tekliflerimiz ve ücretsiz danışmanlık hizmetimiz ile 7/24 hizmetinizdeyiz.

Ya da bilgilerinizi kaydedin, biz sizi arayalım.

    Hemen Ara